poniedziałek, 10 listopada 2003

Magia Księżyca

Co noc na niebie pojawia się znana wszystkim sylwetka Księżyca. Od czasu do czasu widzimy go wychylającego się zza domu na przeciwko. Podczas wakacji udaje się nam podpatrzeć go z bliska, wydaje się nam wtedy ogromny i tajemniczy. Pokryty jest misterną siatką cieni i dziur, jak to się nam, Ziemianom wydaje. Wyobrażamy sobie, że jest na nim wiele kraterów, gór i nie zdobytych kanionów. Co jest po jego ciemnej stronie? W który miejscu wylądował Mistrz Twardowski?

Księżyc od wieków fascynował i przyciągał uwagę ludzi. Powstało na jego temat wiele legend i opowieści niesamowitych. Uważany był za siedzibę zmarłych lub za statek wiozący dusze.

Limbus to legendarna kraina księżycowa, gdzie ponoć jest przechowywane wszystko, co zmarnowano na Ziemi: stracony czas, roztrwonione bogactwa, niedotrzymane przyrzeczenia, nie wysłuchane modlitwy, nieudane próby, łzy przelane na darmo, nie spełnione marzenia czy też próżne chęci.
Plamy na Księżycu uważane były za blizny po walce z potworami. Widziano w tarczy Księżyca twarz ludzką.

Księżyc sprzyjał zakochanym, dawał natchnienie poetom, wywoływał sny i marzenia senne, sprowadzał choroby i pomieszanie zmysłów. Księżyc wiąże się z magią (zioła lecznicze zbierane podczas pełni działają najskuteczniej) i czarami (promienie Księżyca są podobno pożywieniem dla czarodziejek i dają im zarazem nieśmiertelność). Księżyc jest uważany za symbol tajnych, ukrytych stron Natury. Ma ogromny wpływ na życie Ziemi. Rządzi fazami przyrody: przypływami i odpływami morza oraz cyklami biologicznymi człowieka (menstruacja u kobiet). Służył kiedyś ludziom do ustalania czasu i przepowiadania pogody. Odmierzał tygodnie i miesiące, był więc równie ważny co Słońce, które odmierzało cykl dzienny i roczny.
Uważano, że czerwony Księżyc zapowiada nieszczęście. Jeśli towarzyszył mu deszcz meteorytów i zaćmienie Słońca, wróżono wielką katastrofę.

Współcześnie mało przejmujemy się wpływem Księżyca na życie Ziemi i nasze własne. Jednak cykl nowiów i pełni istnieje nadal w świadomości naszej kultury.

Na nowiu Księżyc znika, (umiera) na trzy dni, aby ponownie przybierać kształty i zmierzać do pełni. Żyjąc zgodnie z rytmem Księżyca dopasowujemy się do naturalnych rytmów przyrody i zdobywamy potężnego sprzymierzeńca.


Jak nasze babcie korzystały z wiedzy o fazach lunarnych?

Księżyc pomaga w pielęgnacji urody, dbaniu o linię, planowaniu miesięcznego cyklu aktywności.

Księżyc w nowiu
Na nowiu, kiedy Księżyc znika, warto rozpoczynać nowe sprawy. Łatwiej wtedy rzucić palenie, rozpocząć dietę odchudzającą. Zdolność samooczyszczania organizmu jest większa niż zwykle. Złogi, trucizny i wodę można podczas nowiu szybciej i łatwiej wydalić z organizmu. Łatwiej nam zrezygnować z dań i napojów, do których się przyzwyczailiśmy. Ciało jest gotowe do oczyszczania się i regeneracji. Jednodniowa głodówka pomoże zapobiec wielu chorobom i poprawi nasze samopoczucie. Jest to korzystny czas aby zacząć realizować nowe postanowienia życiowe. Jest to również moment zatrzymania, skupienia uwagi, czas refleksji i medytacji nad własnym życiem.

Księżyca przybywa
Kiedy Księżyca przybywa nasze ciało jest gotowe do wchłaniania wszelkich substancji odżywczych i wzmacniających, potrzebnych organizmowi do wzrostu i prawidłowego rozwoju. Przybywamy wtedy na wadze, mimo że jemy tyle, co zwykle. Włosy strzyżone w tym czasie odrastają szybciej i są zdrowsze. Jest to również czas spontanicznego działania. Łatwiej nam podejmować nowe wyzwania, angażować się w nowe projekty i inwestycje. Rodzi się też wtedy więcej dzieci.

Pełnia Księżyca
Kiedy Księżyc jest w pełni, ludzie zachowują się inaczej niż zwykle. Są silnie podnieceni, w działaniu kierują się emocjami i instynktem. Niewinna sprzeczka może się przerodzić w poważny i groźny w skutkach konflikt. Lunatycy wędrują we śnie, zakochani są niespokojni i nie mogą wytrzymać bez swojej drugiej połowy. Podczas pełni policja wzmacnia swoje patrole i posterunki, ponieważ zwiększa się liczba przestępstw i wypadków. Rany silniej krwawią, a krwotoki trudniej zatamować. Dlatego nie poleca się przeprowadzania operacji w tym czasie. Pełnia jest również dobrym dniem na ścisły post. Na pełni organizm najlepiej przyswaja zawarte w wodzie składniki mineralne i mikroelementy.

Księżyca ubywa
Kiedy Księżyca ubywa i zmierza on do nowiu, jesteśmy bardzo aktywni i świadomi swoich czynów. Większość prac domowych wykonywana jest wtedy bez wysiłku, operacje dają lepsze rezultaty niż zazwyczaj. Nie tyjemy tak szybko, nawet gdy jemy więcej niż normalnie. Jest to najlepszy czas do przeprowadzania kuracji odchudzającej. Organizm wypłukuje zbędne substancje, poci się i wydycha. Rany łatwiej się goją, skóra lepiej wysycha i zabliźnia się. Dlatego wizyty u kosmetyczki i wszelkie oczyszczające zabiegi skóry należy wykonywać po pełni, kiedy Księżyca ubywa. Włosy strzyżone wtedy odrastają gęściej.

Żyjemy wedle rytmów Księżyca, wraz ze zwierzętami i roślinami poddajemy się nieświadomie jego wpływom. Warto spróbować bardziej świadomie wykorzystywać jego wpływy. Pozwoli to nam żyć w zgodzie z naturą, pozbawi nas niepotrzebnych stresów i błędnych decyzji życiowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz