piątek, 20 marca 2009

Film Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Opis dystrybutora
Wspaniała adaptacja bestsellera J.K.Rowling. Opowieść o magii, przyjaźni i przygodzie. Harry Potter dowiaduje się, w dniu swoich 11-tych urodzin, że jest osieroconym dzieckiem dwojga potężnych czarodziejów i sam posiada magiczne zdolności. W Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie przeżywa największą przygodę swojego życia. Uczy się latania na miotle i różnych pożytecznych zaklęć. Przeżywa także chwile grozy rozwiązując zagadkę tajemniczego kamienia filozoficznego i tocząc walkę z potężnym i złym czarodziejem-Lordem Voldermortem.

Jak powstał film
Dwóch przedstawicieli brytyjskiego przemysłu filmowego zażądało, by kręcenie scen filmowych odbywało się w Anglii, oferując swoją pomoc w zorganizowaniu plenerów i możliwość wykorzystania pomieszczeń studia Leavesden. Rowling została poproszona o sporządzenie mapy magicznego świata, co miało pomóc w odpowiednim ulokowaniu wszystkich miejsc. Przed rozpoczęciem zdjęć niektórzy z członków filmowej ekipy podróżowali po Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu filmowych lokalizacji. W październiku 2000 r. zaczęto kręcić zdjęcia w studiu Leavesden, które zakończono w kwietniu 2001 r. Ostateczne prace nad filmem trwały do lipca.

Pierwsze zdjęcia miały miejsce 2 października 2000 r. na stacji Goathland w North Yorkshire, która pełniła funkcję stacji Hogsmeade. Zamek Alnwick i katedra Gloucester zostały wybrane jako główne lokalizacje dla Szkoły Magii i Czarodziejstwa. Mieszkańcy Gloucester byli oburzeni tym, że twórcy tego typu filmu zamierzają kręcić film w katedrze. Protestujący wysyłali liczne listy do lokalnych gazet, skarżąc się, iż jest to bluźnierstwo i obiecując uniemożliwić twórcom kręcenie filmu. Ostatecznie pojawił się tylko jeden protestujący. Niektóre sceny były także kręcone w szkole Harrow School. Inne sceny w Hogwarcie zostały zrealizowane w katedrze Durham w ciągu dwóch tygodni. Były to ujęcia korytarzy, klasy transmutacji i szkolnego dziedzińca.
Wnętrza szkoły Oxford Divinity School posłużyły jako skrzydło szpitalne, a biblioteka Duke Humfrey Library została przedstawiona jako biblioteka w Hogwarcie. Realizacja scen, rozgrywających się na Privet Drive miała miejsce na ulicy Picket Post Close w Bracknell. Kręcenie zdjęć na ulicy zajęło dwa dni, pomimo, iż na początku zakładano, że będzie to trwało jeden dzień, przez co producenci musieli zapłacić większe pieniądze dla ludzi mieszkających przy Picket Post Close. Kolejne sceny na Privet Drive kręcono na specjalnie skonstruowanym planie w studiu Leavesden, co okazało się o wiele tańsze. Australia House w Londynie został wybrany jako lokalizacja dla Banku Gringotta. Christ Church College w Oksfordzie przedstawiono w filmie jako Wielką Salę. London Zoo wykorzystano do nakręcenia scen rozgrywających się w ogrodzie zoologicznym. Budynek imitujący chatkę Hagrida postawiono w parku Black Park w Iver. Opactwo Lacock Abbey pełniło funkcję klasy eliksirów oraz niektórych korytarzy. Pociąg jadący do Hogwartu przemieszczał się po wiadukcie Glenfinnan. Zdjęcia na stacji kolejowej kręcono na stacji King's Cross.

Wiele miejsc stworzono specjalnie na potrzeby filmu w studiu filmowym:
* komórka Harry'ego pod schodami
* kryjówka Dursleyów
* Dziurawy Kocioł
* sklep Ollivandera
* pokój wspólny Gryffindoru
* komnata, w której znajdował się Puszek
* łazienka
* chatka Hagrida
* komnata z zadaniem z diabelskimi sidłami
* komnata z zadaniem z kluczami
* komnata z zadaniem z szachami czarodziejów

Funkcję operatora producenci powierzyli Johnowi Seale'owi, który był wielokrotnie nominowany do Oscara. Scenograf, Stuart Craig uważał, że światło powinno być słabe i miękkie, ledwo zauważalne, ponieważ w książkowym Hogwarcie nie ma sztucznego światła. Seale postanowił użyć do oświetlenia wnętrz pochodni i świec.

Ze względu na różnice między amerykańskim (Harry Potter i Kamień Czarodziejów), a angielskim tytułem (Harry Potter i Kamień Filozoficzny) wszystkie sceny, w których jest wspominany kamień kręcono dwukrotnie: raz, gdy aktorzy mówią kamień czarodziejów i drugi, gdy mówią kamień filozoficzny. Dzieci poświęcały cztery godziny na kręcenie zdjęć, a następnie przez trzy godziny zajmowały się nauką. Radcliffe musiał nosić zielone szkła kontaktowe, ponieważ w przeciwieństwie do Harry'ego ma niebieskie oczy. W niektórych scenach za pomocą komputerowej animacji pomalowano jego oczy na zielono, by zmniejszyć jego dyskomfort.

Wśród portretów na ścianie obok schodów można dostrzec namalowaną Anne Boleyn, drugą żonę Króla Henryka VIII i matkę Królowej Elżbiety I. Potocznie wierzono, że Anne Boleyn jest wiedźmą.



Zobacz stronę filmu na Wikipedii i FilmWeb.pl

Zobacz galerię zdjęć z filmu na FilmWeb.pl i Onecie.

Zobacz zwiastuny filmu na FilmWeb.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz



Filmy
Harry Potter i Insygnia Śmierci: część I
Zwiastuny, zdjęcia, obsada, wiadomości. Czyli wszystko o siódmym filmie. [więcej]

Aktualności
Daniel Radcliffe: Do kina wchodzę tylko po ciemku
Przeczytaj najnowszy wywiad z Danielem Radcliffe’em! [więcej]

Gry
Harry Potter i Insygnia Śmierci część I
Zwiastuny, screeny, wiadomości. Czyli wszystko o siódmej grze z serii. [więcej]

Plotki
Rupert Grint bał się przeczytać Insygnia Śmierci
Rupert Grint przyznał, że zwlekał bardzo długo z przeczytaniem ostatniej książki z serii o Harrym Potterze. [więcej]

Opowiadania
Jamais vu
– Czy ty nie jesteś w końcu czarownicą, żeby instynktownie wyczuć co się dzieje?! – ku mojemu przerażeniu jej głos przepełniony był paniką, kontrolowaną tylko jakąś nadludzką siłą. [więcej]

Jasnowidz
Świt Zmierzchu zmierzchem Harry'ego Pottera
Niedługo po premierze pierwszej książki Stephanie Meyer została okrzyknięta nową J. K. Rowling i faktycznie przepowiednia ta spełniła się. [więcej]

Komnata Potrzeby
Magiczne tajemnice niemagicznych Dursley'ów
Problem magii u Dursleyów. Jak bardzo ma ona wpływ na ich życie. [więcej]